Skip to content

Princese uz zirņa / The Princess and the Pea

July 10, 2012

“Reiz dzīvoja princis, kas gribēja precēties, bet tikai ar īstu prin­cesi. Princešu bija pa­pilnam, bet kā lai izdibina, vai tās ir īstas? Viņš netika nekādā skaid­rībā un atgriezās mājās gluži bēdīgs, jo tik loti gribēja precēt īstu princesi.

Kādu vakaru uznāca briesmīgs negaiss: zibeņi šaudījās, pērkons granda, lietus gāzās straumēm. Tas patiešām bija drausmīgi! Tad kāds pieklauvēja pie pils vārtiem, un vecais ķēniņš pats izgāja ārā tos atvērt.

Pie vārtiem stāvēja princese. Ak vai, kāda viņa izskatījās! Ūdens plūda viņai no matiem un drēbēm, iekšā pa kurpju purngaliem un ārā pa papēžiem, bet viņa sacīja, ka esot īsta princese.

«Nu, to mēs drīz vien dabūsim zināt!» nodomāja vecā ķēniņiene, bet nekā nesacīja. Viņa iegāja guļamistabā, noņēma visas gultas drēbes un uz gultas dēļiem uzlika zirni, bet tam virsū divdesmit mat­račus un divdesmit dūnu pēļus.

Uz tiem nu princesei vajadzēja pārgulēt nakti.

No rīta ķēniņiene apvaicājās, kā viņa gulējusi.

– Ak, briesmīgi slikti! – princese atbildēja. – Visu nakti ne­aizvēru ne acu. Nezinu gan, kas tai gultā bija, bet es gulēju uz kaut kā tik cieta, ka man visa mugura vienos zilumos. Šausmīgi!

Nu bija skaidrs, ka viņa ir īsta princese, ja sajutusi zirni caur div­desmit matračiem un divdesmit dūnu pēļiem. Te vairs nevarēja būt nekādu šaubu.

Tāpēc princis viņu apprecēja, jo nu viņš zināja, ka dabū par sievu īstu princesi. Bet zirni novietoja retu lietu muzejā, kur tas vēl šo­baltdien atrodas, ja vien kāds to nav paņēmis.”  /Hanss Kristians Andersens “Princese uz zirņa”

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: